Klucz do sukcesu…

Czym jest tytułowy klucz do sukcesu?
Często stawiamy sobie pytanie, jak to się dzieje, że ludzie którzy posiadają wysoki iloraz inteligencji są niewyróżniającymi się pracownikami i nie osiągają sukcesów.

Kilkanaście lat temu kiedy tytuł magistra znaczył bardzo dużo i był samowystarczalny, teraz potrzebuje dodatkowo tak zwanych kompetencji miękkich.

„Specjaliści bez kompetencji społecznych nie mają przed sobą przyszłości.”

Lanthaler, J. Zugmann

Umiejętności miękkie to takie, które sprawiają, że bezproblemowo współdziałamy z innymi ludźmi prywatnie, zawodowo lub na uczelni. Koncentrują się na zachowaniu człowieka, postawie, sposobie bycia. Osoba, która posiada na wysokim poziomie umiejętności miękkie jest kreatywna, asertywna, komunikatywna, odnosi sukces w negocjacjach, dobrze radzi sobie ze stresem, potrafi sama się zmotywować oraz jest konsekwentna w działaniu, dobrze zarządza czasem, umiejętnie pracuje w zespole.

Na pewno jest tak, że niektóre kierunki studiów pomagają rozwijać kompetencje miękkie. Kiedy spojrzymy na studentów i absolwentów kierunków humanistycznych bardziej będą mieli rozwinięte umiejętności miękkie niż inżynierowie. Na uczelniach technicznych sprawa ta jest traktowana drugorzędnie. Dlatego zachęcam bardzo studentów do zaangażowania się w koła i organizacje studenckie, gdzie możemy ćwiczyć kreatywność, przemawianie publiczne, komunikatywność.

Nie traktuj umiejętności miękkich jako umiejętności niepotrzebne, albo że je posiadasz i nie musisz już tego ćwiczyć, wręcz przeciwnie należy je szkolić. Jeżeli chcesz być pracodawcą(liderem) czy po prostu pracować na etacie te umiejętności będą od ciebie wymagane na co dzień.

Zachęcam Ciebie abyś rozwijał kompetencje miękkie każdego dnia.

Wyróżnij się! Zbuduj przewagę konkurencyjną! Wesprzyj swój rozwój osobisty!

 

„Umiejętność postępowania z ludźmi jest takim samym towarem handlowym jak cukier czy kawa. I zapłacę za tę umiejętność więcej niż za jakąkolwiek inną pod słońcem.”

D. Rockefeller

 

Pozdrawiam,

Michał Dublinowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>