Piniądz

Piniądz, taa…   Niejednokrotnie słyszałem stwierdzenia, że pieniądze są czymś złym. Za każdym razem niesłychanie mnie to dziwiło.

Z pewnością słyszeliście takie stwierdzenia, które zakorzeniły się w naszej kulturze a mało co mają wspólnego z rzeczywistością:

– pierwszy milion należy ukraść,

-duże pieniądze można zarobić tylko dzięki znajomościom i ‘kombinowaniu’,

-ludzie biedni to ludzie uczciwi,

-pieniądze szczęścia nie dają, i wiele, wiele innych.

8379494_orig

Kompletnie się z tym nie zgodzę. Bogactwo samo w sobie jest neutralne. Pieniądze są narzędziem i to my nadajemy im sens , wartość. Pieniądz to taki rodzaj środka do zdobycia celu, a nie cel sam w sobie.

Od tego, kto jest bogaty, lepszy ten, kto może zostać bogatym.

– Perykles

 

Od dziecka kształtuje się nasze spostrzeganie na temat bogactwa, wszystko zależne jest od tego co wynieśliśmy z domu. Przytoczę Wam historię, którą ostatnio opowiedział mi mój znajomy. Pewnego pogodnego dnia do domu ze szkoły wróciło dziecko i pyta się rodzica:

– Dlaczego Kowalscy mają lśniącego Rolls Royce’a Ghost?

-Synku, bo Kowalski to kawał złodzieja jest.

-Hmmm, A dlaczego jeżdżą co roku na wakacje a my nie?

– Bo tata to jest uczciwy gość.

Co rodzic powinien powiedzieć? Jaka jest prawda? Nie jeździmy na wakacje, ani nie mamy dobrego samochodu, bo wolę mieć spokojną głowę, iść do pracy na 8 godzin a na koniec dnia usiąść z puszką piwska przed telewizorem.

 

„Bogactwo jest produkRich versus Poor, Red and white street signs with words Rich and Poor with stormy sky backgroundtem pracy” – John Locke

Kiedy rozmawiam z ludźmi bogatymi uważają, że pieniądze są dobre. Wygłaszając swoją opinię kierują się swoim majątkiem na koncie, licznymi nieruchomościami na własność. Zaś kiedy rozmawiam z ludźmi biednymi mówią że są złe, a mówią tak tylko dlatego, że widzą swoje długi na koncie, słyszą, że komornik puka do drzwi. Pieniądze nie są ani dobre ani złe, ale jedno jest pewne nie należy się ich obawiać.

 

Pieniądze powinny służyć wyższym celom. Kiedy uświadomisz sobie, że możesz być w pełni szczęśliwy już teraz, bogactwo pojawi się samo. Nie będziesz musiał za nim gonić.

Pozdrawiam :)

13 komentarzy

Skomentuj
 • ,,Pieniądze powinny służyć wyższym celom. Kiedy uświadomisz sobie, że możesz być w pełni szczęśliwy już teraz, bogactwo pojawi się samo. Nie będziesz musiał za nim gonić Moim zdaniem pieniądze wcale nie służą do wyższych celów! Wykorzystujemy je do przyziemnych celów, kupujesz rano chleb, fajki itd. Pieniądze są po to żeby je wydawac. Pieniądze nie powinny dawać szczęścia, powinny być jedynie środkiem do jego uzyskania. Kiedy jestem bogaty czuję się bezpiecznie. Jestem w stanie zapłacić za czynsz, nie muszę się martwic czy będę miał co do garnka włożyć, dodatkowo mogę sobie pozwolić na przepiękny sportowy samochód! ALE PIENIĄDZE SZCZĘŚCIA SAME W SOBIE NIE DAJĄ!!! Dodatkowo na bogactwo trzeba sobie zapracować i to ciężko ( no dobra czasami ma się szczęście) nie pojawi się samo! Troszkę sam sobie przeczysz. Pozdrawiam.

  • Bonjour Yveline et merci pour ton message.Par contre, je ne sais s’il convient d’être fort intérieurement.Être fort signifie que l’on lutte.Lutter contre les remous épuise.Regarder couler le torrent n’épuise pas.Comme on le demande dans certaines techniques de PNL, il faut se dissocier, c’est-à-dire, regarder ce qui arrive comme si c’était au cinéma.Nous sommes dans la salle et on regarde la situation sur le grand écran.Mieux : on peut, depuis la salle de projection, se regarder voir le film.J’en parlerai dans un article…

  • Piloto y aeromoza despedidos por tener sexo oral en la cabina. | Libre de Humo I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks! your article about Piloto y aeromoza despedidos por tener sexo oral en la cabina. | Libre de HumoBest Regards Yoder

  • I would call mine "The Well-Seasoned Cook." It would include the following: Madras curry powder, Thai Spice, Tandoori Spice, Spaghetti Seasoning, Piri Piri Seasoning, Moroccan Vegetable Rub, Habanero Seasoning, Salt Free Cajun Seasoning, Chinese Five Spice, and Caribbean Spice. I chose this collection because I feel that a cook should have the opportunity to make any recipe, no matter how exotic.

 • Pieniądze same w sobie szczęścia nie dają, racja. Zastanów się jednak Anonimie co Ty sam sądzisz o ich posiadaniu, bo mówisz że strasznie ciężko jest je sobie zapracować, no tak ale czy ludzie którzy są bogaci tak naprawdę harują od rana do nocy, żeby tylko szef nie krzyczał i był zadowolony? No raczej nie, bo sami są dla siebie szefem, więc gdy człowiek jest wolny (np.od używek) to jest szczęśliwy a tym samym nie musi martwić się czy starczy mu do pierwszego.

  • Oczywiście że harują. Żeby założyć własną firmę założyciel / szef musi przejść przez stosy papierów, niekiedy sami pracują ( tak jak inni robotnicy zatrudnieni w nowo powstałej firmie np. przy pracach remontowych itp), zasuwają żeby rozkręcić biznes i zarobić na chleb. Niekiedy firma zaczyna dobrze prosperować i przynosi ogromne zyski. Czasami trwa to kilka miesięcy, może lat, a czasami nie wychodzi jak zakładano na początku i szef nadal musi ciężko pracować . To nie jest tak, że wymyślę sobie plan założenia jakiejś firmy, podpiszę kilka papierów i do końca życia będę sobie leżał w łóżku z portfelem pełnym dolarów.

 • Hmm, Anonimie, Anonimie oczywiście że trzeba na początku harować, żeby rozkręcić firmę! Rzecz jest o tym, że ludzie businessu mają łatwiej później w życiu, bo pieniądze są cały czas w obiegu, cały czas są na koncie. Tylko pomyśl osoba, która zaczyna pracować w jakiejkolwiek firmie w której dostała pracę haruje,jest niezadowolona , narzeka że ma beznadziejną pracę, mieszkanie i życie, ale tkwi w tym dalej bo kurczowo trzyma się swojego wynagrodzenia co miesiąc :,, wow, dostałem 100 zł więcej na święta, to dobra praca „. Lepiej zastanowić się co się chce robić a potem działać :-)

 • Szanowny Anonimie, jeżeli nie uważasz że pieniądze służą do wyższych celów, to spójrz na to tak(prosty przykład) : kiedy idziesz sobie rano po te bułki i masz na to aby kupić sobie bułkę białą zwykłą, a w głębi duszy chcesz się zdrowo odżywiać i kupić sobie bułkę pełno ziarnistą, może to być wyższy cel. Pewnie, że może a nawet jest! bo wyższy jest zdefiniowany poprzez coś ponad tym co jest w standardzie. Tak samo jest jeśli chcesz podnieś standard życia Twojej rodziny, mieć lepszy samochód, dom itd.

  A jeśli chodzi o szczęście i bogactwo. Kiedy człowiek jest w danej chwili szczęśliwy i chce coś w swoim życiu zmienić, wzbogacić się, będzie dostrzegał kierowane w jego stronę impulsy dzięki którym będzie mógł stać się osobą zamożną(pojawi się pomysł, myśl, chęć zmiany, do tego dołoży sporo pracy) wszystko rozchodzi się o finnansową edukację. Pieniądze są narzędziem i to my nadajemy im sens.

  Odpowiadam za to co napisałem, ale nie za to co zrozumiałeś.

  Pozdrawiam :)

  • Panie Michale, jeżeli już ktoś jest szczęśliwy nie ma zamiaru tego zmieniać. Moim zdaniem osoby z niedoborem czegoś ( tak to nazwę) pragną czegoś wiecej. Rozumiem o co chodzi w tekście, ale to nie znaczy, że muszę sie z nim utożsamiać :) Dziękuję za odpowiedz mimo wszystko.

   • Ahh wcale nie! Ludzie którzy są szczęśliwi również zmieniają samochód mieszkanie dom, cokolwiek . Taka nasza natura…
    Pozdrawiam :)

    • Sites We Like…Hey There. I found your blog the usage of msn. That is an extremely smartly written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn extra of your useful information. Thank you for the post. I will certainly co8ecabk&#m230;.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>