Pokonaj swoją nieśmiałość !

Nieśmiałość to cecha bardzo negatywna, która w codziennym życiu bardzo nam przeszkadza. Czy zdarza się Tobie nie podejść do pięknej dziewczyny lub przystojnego faceta? Czy towarzyszy Ci uczucie zakłopotania, kiedy wchodzisz do miejsca gdzie nie znasz większości osób? Czy czujesz się zestresowany, kiedy przemawiasz przed większą grupą? Czy ciężko poprosić Ci o pomoc? Czy bałaś się oceny przez znajomych i nie wyrażałaś poprzez to swoich poglądów? Jeśli na choć jedno z tych pytań odpowiedź brzmi TAK, to zapraszam Ciebie do dalszego czytania.

 

Nieśmiałość, niska samoocena jest stanem, który prawie każdy człowiek przeżywa. Jest ona irracjonalna, przecież jeśli odważymy się odezwać do ludzi ich reakcja będzie raczej pozytywne. Człowiek z natury chcę wypaść jak najlepiej czy to przed swoimi znajomymi, szefem, dziewczyną, chłopakiem, żoną, kochanką. Wbijamy sobie do głowy: Słuchaj musisz się zachowywać odpowiednio, pilnuj się, zważaj na swoje gesty. Poprzez co żyjemy w ogromnym stresie, zastanawiając się, czy w oczach innych wyglądamy dobrze. Wiecie co? Spójrzcie na to z drugiej strony. Czy zważacie na to jak się zachowują ludzie w waszym otoczeniu. Czy analizując każdy ich ruch. Zapewne odpowiecie, że macie to gdzieś co robią inni ludzie. Pamiętaj o tym że nie jesteś gwiazdą, na którą świecą reflektory i analizowany jest każdy jej ruch. Uwierz mi, że 99% twoich wpadek nie będzie zauważona.

 

Jeżeli ktoś Cię onieśmiela, wyobraź sobie… jak siedzi na sedesie.

Tiziano Terzani

 

Dość teorii czas na praktykę!

Teraz chciałbym powiedzieć kilka słów o tym jak możecie sobie poradzić z nieśmiałością.

Po pierwsze uświadom sobie, że lęk jest irracjonalny. Gdy nie porozmawiałeś z wykładowcą o tym dlaczego ciebie tak surowo ocenił w stosunku do innych, gdy nie zagadałaś do przystojnego faceta… Pod koniec dnia usiądź sobie wygodnie w fotelu, pomyśl, że gdybyś porozmawiał z wykładowcą to raczej by ciebie nie zabił, a Ty może wynegocjowałbyś sobie lepszą ocenę, tak samo w przypadku zagadania do płci przeciwnej, myślę że Ciebie nie zje, kiedy odważysz się odezwać. Pamiętaj im częściej będziesz wychodzić ze swojej strefy komfortu, tym szybciej zaowocuje to u Ciebie w pozytywny sposób.

Po drugie zrób sobie listę swoich wad i zalet. Zaakceptuj siebie taką jaką jesteś osobą. Pomyśl, że nie ma ludzi idealnych. Jeśli chcesz coś konkretnie w sobie zmienić(zrzucić zbędne kilogramy, być bardziej pomocną osobą) to zrób to, bez zbędnego rozmyślania na ten temat. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że ludzi bez wad nie istnieją.

Po trzecie spisz marzenia, cele i pasje, które pozwalają Ci czerpać radość z życia. Pomyśl jak możesz je realizować. Z pewnością poprawi Ci to samopoczucie i doda pewności siebie.

Po czwarte wypracuj swoje metody walki z tremą, nie poddawaj się kiedy nie będzie szło po twojej myśli. Wyciągnij wnioski i działaj dalej.

Po piąte wyłącz komputer! Zacznij wychodzić do ludzi. Śmiałości nabierzesz w praktyce, kiedy będziesz się spotykał ze znajomymi. Tak, więc jeśli, zapraszają Ciebie do kina, pubu czy na imprezę to idź, nawet jeśli Ci się nie chce. Wyjdź ze swojej strefy komfortu.

 

Pozdrawiam,

Michał Dublinowski

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz używać tych tagów HTML i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>